Blindfriendly Sobota 30.5.2015 | Meniny má Ferdinand Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

Koncert za zdravý rozum

 V utorok 10. decembra 2013 sa v Bruseli uskutočnil vianočný Koncert za zdravý rozum. Koncert je súčasťou projektu organizovaného občianskym združením zrakovo postihnutých Ambrelo, ktoré prostredníctvom hudby predstavuje verejnosti svet nevidiacich umelcov a ukazuje, že handicap nie je bariérou.

 

Tvárou koncertu bol člen OZ Ambrelo Maroš Bango, charizmatický nevidiaci spevák a hudobník s viacnásobným talentom, ktorého hlas má široké zafarbenie. Dokáže veľmi precítene vyjadriť svoj vzťah k hudbe a umeniu a jeho vystúpenia sú pre mnohých veľkým umeleckým zážitkom. Pre verejnosť je na tomto nevidiacom umelcovi fascinujúca kombinácia talentu, krásneho hlasu a handicapu, prostredníctvom ktorých veľmi citlivo vplýva na emócie ľudí a ich vnímanie umenia

 

Koncert za zdravý rozum je medzinárodná hudobná show umelcov s handicapom. Prvé koncerty tohto druhu sa uskutočnili v júni tohto roku v Prahe a Bratislave. Bruselský koncert spojil najlepších zrakovo postihnutých spevákov a hudobníkov zo Strednej Európy, ako speváčku Patrycju Malinowsku z Poľska, maďarského klavírneho virtuóza a speváka Mária Jánokiho či mladého absolventa konzervatória a nevidiaceho speváka Radeka Žaluda z Česka. Spevákov sprevádzala profesionálna klaviristka z Čiech Alena Karpjuková.

 

Myšlienku koncertu prišiel podporiť v mene belgickej kráľovskej rodiny najmladší brat kráľa Philipa princ Laurent.

 

Bruselský Vianočný koncert za zdravý rozum vznikol s finančnou podporou Vyšehradského fondu, Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja a v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Bruseli a Slovenskou katolíckou misiou.