Blindfriendly Pondelok 23. 10. 2017 | Meniny má Alojza Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

ODBER NOVINIEK

Zadajte e-mailovú adresu, na ktorú sa budú zasielať novinky.
osobných údajov

Newsletter


 

Bratislavský samosprávny kraj každoročne udeľuje ocenenia tým, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj nášho regiónu, zvýšenie kvality života jeho občanov alebo ho úspešne reprezentujú. Ocenenia za rok 2014 odovzdal župan Pavol Frešo laureátom na slávnostnom galavečere v Divadle Aréna. V polovici decembra sa tak sieň osobností kraja rozšírila o 20 ďalších mien. Ocenenie si prevzali osobnosti ako Anton Srholec, bývalý rakúsky veľvyslanec Dr. Josef Markus Wuketich, Ladislav Snopko a ďalší.

Každý z nás dnes pozná tradičného vianočného vyprážaného kapra, bez vianočného stromčeka si sviatky pokoja ani nevieme predstaviť a len málokto v priebehu decembra nezavíta na vianočné trhy. Pôvod týchto tradícií a zvyky, ktoré im predchádzali, však poznáme už oveľa menej. Nám ich priblížila etnologička Katarína Nádaská.

Od Devína pozdĺž rieky Morava sa tiahne veľmi symbolické územie, ktoré bolo svedkom doby totalitného režimu. Nábrežie Moravy pol storočia vyznačovalo trasu železnej opony a jej vážnosť zdôrazňovali ostnaté drôty pohraničného pásma. Tie sa v októbri vrátili na nábrežie Moravy, aby na makete sygnálnej steny pripomenuli obdobie totalitného režimu. Stalo sa tak symbolicky v čase, kedy si pripomenieme 25. výročie Nežnej revolúcie a teda aj strhnutia Železnej opony.

 Poslanci Bratislavskej župy schválili koncom októbra dofinancovanie ústavnej pohotovostnej služby v Nemocnici s poliklinikou v Malackách. O dotáciu vo výške 580 879 eur žiadalo mesto Malacky. Bez týchto financií by hrozilo, že 80 tisíc ľudí, pre ktorých je Malacká nemocnica spádovou, bude musieť dochádzať za pohotovostnými službami do Bratislavy. Za zachovanie ústavnej pohotovostnej služby vznikla aj petícia, pod ktorú sa podpísalo vyše 8200 ľudí.

Na území Bratislavského kraja vyberie štát na dani z príjmu fyzických osôb ročne takmer 200 miliónov eur, no samosprávnemu kraju na výkon jeho povinností naspäť dáva len 33 miliónov. Doteraz potreby kraja kompenzovala aspoň daň z motorových vozidiel, na tú sa však už kraj v budúcnosti nebudú môcť spoľahnúť. Zvyšujúca sa solidarita kraja s ostatnými regiónmi spôsobí klesajúcu úroveň verejných služieb v Bratislavskej župe.

Európa každoročne oslavuje Deň európskej spolupráce. Pripomíname si ním množstvo medzinárodných projektov, ktoré sa práve vďaka rozvinutej cezhraničnej spolupráci podarilo zrealizovať. Tento rok oslávime Deň európskej spolupráce filmovým festivalom, na ktorom sa predstavia krátke filmy stredoškolákov odhaľujúce ich pohľad na cezhraničnú spoluprácu. Vyhlásenie výsledkov filmového festivalu sa uskutoční v piatok, 19. septembra o 16:00 v nákupnom srdci Bratislavy - OC Central. Vstup je voľný.

V Bratislave sa už stáva tradíciou, že v septembri sa športoví nadšenci stretnú na nezvyčajných bežeckých pretekoch, ktoré sa pod názvom NIGHT RUN alebo NOČNÝ BEH konajú už po šiesty raz. Tentoraz si účastníci, ale aj diváci užijú atmosféru nočnej Bratislavy v sobotu 13. septembra.

Za dva roky investoval Bratislavský samosprávny kraj do materských škôl viac ako pol milióna eur. Bola to reakcia na neudržateľnú situáciu mladých rodín, ktoré pre nedostatočné kapacity škôlok nemôžu nájsť miesto pre svoje deti. Župa podporila už 107 projektov obcí a miest, ktoré majú nielen zvýšiť kapacitu, ale tiež zlepšiť zariadenie škôlok.

Natoč svoj krátky film! je nová súťaž, ktorú pripravila Bratislavská župa spoločne s operačným programom INTERACT II pre študentov stredných škôl. Súťaž sa bude konať pri príležitosti osláv Európskej teritoriálnej spolupráce. Úlohou študentov je zachytiť svoj pohľad na projekty cezhraničnej spolupráce v dvojminútovom videu.

21. júna sa bude v Bratislave konať nezvyčajné podujatie.

V nedeľu 1. júna oslavujú svoj sviatok všetky deti. Bratislavský samosprávny kraj spolu s Areálom Divoká voda im k tomu prichystali mimoriadny Piknik&Bike na Divokej vode v Čunove.

24. mája si budeme už po tretí krát voliť zástupcov do Európskeho parlamentu. Aj keď je táto inštitúcia od nášho regiónu geograficky vzdialenejšia, jej rozhodnutia a aktivity vplývajú na naše životy každodenne. Vďaka eurofondom revitalizujeme verejné priestranstvá, zlepšujeme dopravné spojenia alebo zvyšujeme informatizáciu. Členstvo v Európskej únií nám zjednodušilo každodenný život aj v ďalších oblastiach. Pripravili sme pre vás stručný prehľad informácií k voľbám, v ktorom sa dozviete či krúžkovať alebo krížikovať, koľkých kandidátov môžete označiť a ďalšie dôležité informácie.

Prvý máj odštartuje v Bratislave tradičný Bratislavský Majáles, ktorý je tento rok zároveň aj oslavou 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie. Majáles, ktorý finančne podporuje aj Bratislavský samosprávny kraj, potrvá do nedele 4. mája a ponúkne množstvo atraktívnych zážitkov. Už každoročne je súčasťou Bratislavského Majálesu aj podujatie Župná dvadsiatka. Tá už o pár dní privíta všetkých nadšených cyklistov aj cykloturistov.

Vlani župa spustila projekt Naša škôla – Náš kraj, v rámci ktorého finančne podporila zvýšenie kapacít škôlok v kraji. Úspešný projekt pokračuje aj v tomto roku a pomôže tak ďalším stovkám rodičov s malými deťmi.

MUDr. Eva Siracká je najznámejšou slovenskou bojovníčkou proti rakovine.

Ak vás v apríli zláka jarné počasie do prírody, vyjdite si na piknik.

Každoročne na jar žije Bratislava bežeckými maratónmi a ani tento rok to nebude inak.

Miro Noga a Boris Farkaš sa v marci predstavia ako ich nepoznáte. Komédia „Kamene vo vreckách“sa odohráva vo filmárskom prostredí. Filmári si k hranému filmu z historického obdobia vybrali ako kulisy prírodu. Obyvatelia z okolitých dedín, ale i domáci komparzisti dostali príležitosť zarobiť si ako štatisti. Vzájomné stretnutia profesionálov s komparzistami vedú k rôznym komickým i tragikomickým situáciám. Komédiu nám krátko predstavil hlavný protagnista Miro Noga.

Bratislavský samosprávny kraj každoročne udeľuje ocenenia osobám a organizáciám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj Bratislavského kraja a života jeho občanov. Vo februári boli slávnostne odovzdané ocenenia za rok 2013 ôsmim laureátom Ceny Samuela Zocha, trom držiteľom Pamätného listu predsedu a jednej nositeľke Čestného občianstva Bratislavského samosprávneho kraja. Laureáti prispeli k rozvoju regiónu v rôznych oblastiach od školstva, cez šport, filantropiu, kultúru, až po vedu.

V sobotu 1. marca bude v Bratislavskej Petržalke na jednej zo župných škôl otvorená skateboardová rampa. Tá vznikla v spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja a Občianskeho združenia Slovak Skate a je prvým krokom ku župnému Skateparku. Rampa je krytá a vznikla v priestoroch bývalej kotolne Strednej odbornej školy technickej na Vranovskej ulici. Počas otvorenia bude od 15:00 umožnené voľné jazdenie a na záver sa vyhodnotí Best trick. V priebehu marca bude rampa v skúšobnej prevádzke prístupná v sobotu a nedeľu v čase od 14:00 do 18:00. K plnej prevádzke bude ešte nutné dobudovať šatne, vykurovanie a v pláne sú aj ďalšie prekážky v exteriéry. V areály bude po dobudovaní k dispozícii aj Skateboardová škola.

Študentov stredných škôl čaká v najbližších týždňoch závažné rozhodovanie. Výber vysokej školy, ale aj ďalších vzdelávacích aktivít zásadne ovplyvní ich budúce životy. Podporiť študentov pri rozhodovaní je cieľom špecializovaného veľtrhu „Kam po strednej?“, ktorý sa uskutoční v piatok 7. februára 2014 v Avion Shopping Parku v Bratislave.

V sobotu 22. februára vás na Pezinskej babe zahreje adrenalín. Vysoká koncentrácia freeski lyžiarov a snowboardistov súťažiacich na prekážkach zaručuje neopakovateľný zážitok. Súťaž pod názvom Baba cup Bratislavskej župy 2014 sa bude konať už po šiesty raz. Každoročne priláka asi 50 jazdcov zo Slovenska aj okolitých krajín.

Projekt Vráťme knihy do škôl ponúka študentom stredných škôl možnosť vyhrať balíčky kníh aj elektronické čítačky. Súťaže sa môže zúčastniť študent strednej školy, ktorý napíše krátky text o prečítanej knihe, vysvetlí prečo si ju vybral a čo mu priniesla. Súťaž trvá od 20.12.2013 do 15.3.2014. Podrobnosti k súťaži nájdete na www.vratmeknihydoskol.sk a práve na tejto stránke sa budú môcť študenti zaregistrovať a zapojiť do súťaže svoje príspevky, z ktorých budú vyžrebovaní víťazi.